Hazımsızlık temel olarak mide çeperindeki koruyucu tabakanın asit nedeniyle bozulmasıyla ortaya çıkar, tahriş ve ağrıya neden olabilir. Hazımsızlık çekenler en çok şişkinlik hissinden, sıkıntı veren bir tokluk ve doluluk hissinden veya mide yanmasından yakınırlar. Sık sık geğirme ve gaz çıkarma ihtiyacı hissedilir. Ağızda acı bir tat oluşur. Hazımsızlığın diğer belirtileri arasında bulantı, kusma ve iştah kaybı da görülebilir.

Hazımsızlıktan kaynaklanan en yaygın sorunlardan birisi karında şişkinliktir. Buna genellikle, çok hızlı yemek, gazlı içecekler içmek ya da yemek yerken konuşmak sonucunda sindirim yolunda biriken hava neden olur. Karında şişkinlik, sanki patlayacakmışsınız, giysileriniz üzerinize küçük geliyormuş gibi aşırı doygunluk hissine yol açar.

Hazımsızlık ve Şişkinliği Önlemek için…

Yemekleri yerken yavaş yavaş ve kesintiye uğratmadan yiyin, lokmalarınızı iyi çiğneyerek yemek aynı zamanda sindirime yardımcı olur.

Gazlı içeceklerden uzak durun. Kola, gazoz ya da maden suyu gibi içecekleri sık sık içiyorsanız bunu kesmenizde fayda var. Bunun yerine, su, limonlu su, çay ya da meyve suyu içebilirsiniz.

Pek çok insan karnabahar, salatalık, kabak, biber ya da lahana gibi sebzelere karşı hassastır. Eğer bu sebzeleri yemek şişkinlik hissine ya da diğer hazımsızlık belirtilerine neden oluyorsa en iyisi onlardan daha az tüketmektir.

Süt ürünlerine hassasiyet oldukça yaygındır. Süt ürünlerinin sindirimi zor olabilir ve şişkinliğin yanı sıra ishal, kusma ve mide bulantısına da yol açabilirler. Süt şekeri olan Laktoza karşı duyarlılığınız olup olmadığını öğrenin.

Yağ oranı yüksek gıdalardan ve yemeklerden uzak durun. Kızartma ve abur cubur yemekten kaçının. Yumurta, tereyağı ve sıvı yağları çok fazla tüketmeyin.

 

Bunların dışında sindirim sisteminizi rahatlatacak bazı besinler…

  1. Tarçın çayı: Tarçın ve sahip olduğu özellikler sindirim sürecine yardımcıdır, özellikle de sindirim sorunlarından kaynaklanan krampları ve şişkinliği azaltmaktaişe yarar. 1 çay kaşığı toz tarçını 1 bardak kaynar suda, birkaç dakika bekletip içebilirsiniz.

 

  1. Portakal Suyu: Portakal, midedeki asit düzeyini yükselterek sindirime yardımcı olacaktır.

 

  1. Zencefil Çayı: Zencefil sindirim sıvılarının uyarılmasına ve enzimlerin dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede, hazımsızlıktan kaynaklanan şişkinliği, krampları, gazı ve ağrıyı geçirmeye ve önlemeye yardım eder.

 

  1. Nane Çayı: Hazımsızlıktan kaynaklanan belirtileri geçirmekte oldukça etkilidir, aynı zamanda sindirime yardım eder.Diyetisyen Esin Bozkurt
Paylaş
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn