Bir tiyatro efsanesi Cihan Ünal’ı Alanya’da yakaladık ve kendisiyle kısa bir sohbet etme imkanı bulduk. Ünlü oyuncu hakkında merak edilenleri ve Alanya ile ilgili gelecek planlarını, Ayna’ya anlattı

Cihan Ünal, Yılmaz Çetinkaya

Türk Tiyatrosu’nun ve Sineması’nın usta ismi Cihan Ünal, geçtiğimiz günlerde Alanya Belediye Tiyatrosu’ndan eski öğrencilerini ziyaret etmek ve birkaç projeyi görüşmek amacıyla Alanya’ya geldi. Biz de Ayna ekibi olarak fırsat bu fırsat dedik ve usta oyuncu ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Usta oyuncu ile oldukça samimi geçen sohbette, hem genel hem de Alanya’nın içinde olduğu gelecek planlarını Ayna’ya anlattı.

 

-Öncelikle Alanya’ya hoş geldiniz. Hangi rüzgar attı sizi?

 

* Merhabalar, ben de sizlere hoş bulduk diyorum. Eski öğrencilerimle buluşmak, eskiyi yad etmek ve birkaç projeyi görüşmek üzere Alanya’ya geldim. İyi ki de geldim. Burayı yeniden özümsemek, eski dostları görmek çok iyi geldi.

 

-O zaman direk konuya girelim müsaadenizle. Dizi projeleriniz var ama asıl uzmanlığınızın tiyatro olduğunu biliyoruz. Yeni bir tiyatro projeniz var mı?

 

*Evet var. Ben öncelikle tiyatro oyuncusuyum. Bu sene Jasmina Reza’nın Sanat (Art) isimli bir oyunu var. Çok güzel bir oyun. 3 erkek ve bir beyaz tablo. Çok entellektüel ve çok hoş bir oyun. Bendeniz Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney’le onu oynayacağız. İlk fırsatta da onu Alanya’ya da getireceğim. Çok çok güzel bir oyun. Ben hem sahneye koyuyorum hem oynuyorum.

 

– Oyunculuğun dışında eğitimci kimliğiniz de var, biraz da bu yönünüzden bahseder misiniz?

 

*Alanya’da konservatuarda 3-4 yıl öğretmenlik yaptım. Burada ders verdim. Buradaki genç arkadaşların yetişmesinde benim de katkılarım oldu yani o çorbada tuzum var. Belki ilerde geleceğim. Bir oyun sahneye koyacağız onlarla birlikte. Şimdi de buraya Alanya’ya yakın bir otelde bir grup var. 50-60 kişilik Tapu Kadastro grubu. Onlara diksiyonla, konuşmayla ilgili, beden diliyle ilgili bir ders günüm olacak. Bir günlük bir ders vereceğim ondan sonra İstanbul’a döneceğim. Onun dışında bir dizi vardı onu bitirdim. Kıbrıs’ta Yakın Doğu Üniversitesi’nde tiyatro bölümünde dersler veriyorum. Ayrıca İstanbul’da Tiyatro derslerim var. Yani hayatımı kendi mesleğimle, sanatla ilgilenerek devam ettiriyorum.

 

– Türkiye sizi 4. Murat rolüyle çok sevdi? Aynı rol tekrar teklif edilse yine oynar mısınız?

 

* 4. Murat’ı aslında ben çok gençliğimde oynadım ve 28 yaşında ölen bir padişah. Şimdi artık benim için çok zor. Tiyatroda oynanır aslında ama gerek yok. Ben onun filmini yaptım. Oynadım. Ödüller aldım. Sonra bana teklifler geldi ama ben orda bıraktım onu. Ta seksen yılında.

 

-Peki tarihi bir filmde ya da tiyatroda tekrar bir padişah rolü oynamayı düşünür müsünüz?

 

*Yani bir padişah oynayabilirim. Yaşı bana uygun olan bir padişah olursa. Görüntüsü ve içeriği iyi olan bir oyun olursa. Mesajı iyi olan bir oyun olursa tabi memnuniyetle oynarım.

 

– Alanya Belediye Tiyatrosu ekibiyle bir proje ortaya koymayı düşünüyor musunuz ya da düşünür müsünüz?

 

* Tabi. Zaten ben daha önceki belediye başkanı döneminde Kızılkule’nin yukarısında tek kişilik bir oyun oynamayı teklif ettim. Hatta kenarına da dedim yaşlılar gelemiyor, bir asansör yapılsın, yukarıya çıkabilsinler. İngilizler, Ruslar geliyor. Kısaca bir çok milletten insanlar geliyor. Onlarda izleyebilir. Çünkü orada caz festivali yapılabilir, yukarıda müzik festivali yapılabilir. Tiyatro festivali yapılabilir. Orası çok uygun. Öyle bir raund tiyatro, yuvarlak bir tiyatro orası. Olabilir tabi öyle bir şey de yapılabilir. İlerisi için düşünebiliriz.

 

– Çok teşekkür ediyoruz. Bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Umarız sizi yeniden Alanya’da sahnelerde görürüz. Alanya halkı sizi özledi.

 

* Çok teşekkür ediyorum. En kısa sürede muhteşem bir projeyle görüşmek üzere.

 

Röportaj Yılmaz Çetinkaya

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here